Téma přednášek? Především vše, co souvisí s projektem Videorozhodčích (VAR).

Na pražský Strahov ve středu brzy odpoledne dorazila velmi reprezentativní skupina fotbalových osobností – někdejší tahouni reprezentace Milan Baroš, Tomáš Sivok, Tomáš Hübschman či Petr Jiráček, její současný kapitán Bořek Dočkal se zadákem Jakubem Brabcem. Nechyběli ani trenéři či jejich asistenti, pouze kouče úřadujících mistrů Jindřicha Trpišovského z pražské Slavie zastoupil vedoucí mužstva Stanislav Vlček, taktéž někdejší člen národního týmu a ligový šampion.

I oni byli zvědaví na prezentaci Damkové na téma, které poslední roky hýbe fotbalovým světem. „Přednášky mě moc baví, je to takový můj svět. Když můžu pomoci, jsem zrovna doma a vidím, že rozhodčí třeba v některých věcech nemají úplně jasno a dopouštějí se chyb, učiním tak velmi ráda. Myslím, že i načasování těsně před startem jarní části naší nejvyšší soutěže bylo dobré. Snad to pomůže rozhodčím, ale také samotným hráčům a trenérům,“ řekla Damková pro www.fotbal.cz.

Damková si připravila pro dopolední i odpolední skupinu dva podobné výstupy, detaily ladila podle toho, ke komu její slova směřovala.

„Od rozhodčích jsem dopoledne obdržela pozitivní zpětnou vazbu, což mě moc těší. Hráči a trenéři možná mohli být během přednášky trochu více interaktivní,“ uvedla Damková s úsměvem.

„Ale důležité bude až to, jak se vše odehraje na hřišti. Uvidíme, co z toho bude, jestli hráči a trenéři třeba v zápasech budou argumentovat oprávněně. Já jenom doufám, že to dnes opravdu k něčemu bylo,“ řekla Damková.

Hlavní sdělení respektované expertky na rozhodcovskou problematiku k sudím, hráčům a trenérům související s tematikou VAR?

„Je to na velmi dlouhou debatu. Pokud to zkrátím a na co apelujeme v UEFA a FIFA: rozhodčí na hřišti musí vždy vydat první a ve finále také poslední rozhodnutí, rozhodně to není o nějakém čekání na to, co řekne VAR. Rozhodčí je ten, který rozhoduje a VAR je ten, který jej případně zachrání v případě zjevného pochybení. Označuju to za takový padák pro případ, že rozhodčí na hřišti nerozhodl správně a kolega u videa je od toho, aby to napravil. Rozhodně nesmí nikdy dojít k tomu, že VAR vodí rozhodčího na hřišti jako nějakou loutku,“ uvedla Damková.

S povděkem kvituje, že v nejvyšší české soutěži se s jarním startem objeví VAR již v pěti utkáních v každém kole.

„Nepatříme v této tématice k evropské špičce. Ale krok po kroku se někam posouváme. Pokud dojde ke skandálu v utkání, kde VAR není, je to samozřejmě špatně. Byla bych moc ráda, kdyby VAR byl v dohledné době na všech osmi utkáních,“ dodala Damková.