Noví obyvatelé v Síni slávy českého fotbalu pokřtili své hvězdy
Dvě nové hvězdy přibyly v Síni slávy českého fotbalu v sídle FAČR na pražském Strahově. Pokřtili je Eva Haniaková a zástupci mistrů Evropy do 21 let z roku 2002, které zastupovali Štěpán Vachoušek, Tomáš Hübschman a Petr Čech.
Jména nových obyvatel Síně slávy českého fotbalu byla vyhlášena v pondělí večer v pražském hotelu Hilton, dnes dopoledne byly již odhaleny i hvězdy, kterou zde má každý člen elitního historického uskupení. Nyní čítá 17 jednotlivců a pět týmů.
V obou případech s křtem pomáhal předseda FAČR Petr Fousek a netajil z ocenění radost. „V případě Evy Haniakové jde o největší propagátorku ženského fotbalu u nás, a zaslouží si zde být stejně jako zástupci jednadvacítky, což je moje srdeční záležitost. Působil jsem totiž u týmu během dvou etap, v kterých jednadvacítka získala stříbro na Slovensku a poté zlato ve Švýcarsku. O skladbě týmů svědčí, že řada z hráčů dodnes působí v různých rolích ve fotbale,“ připomněl svazový předseda.
Eva Haniaková prožila chvíle dojetí už v pondělí během vyhlášení v hotelu Hilton a od té doby jí přicházejí blahopřání nejen od spoluhráček, ale také od pozdějších svěřenkyň i třeba rodičů. „Je to pro mě největší odměna za 54 let různých fází kariéry, ale je to odměna pro celý ženský fotbal u nás, kterému bych přála, aby se stal stejně populární, jako dnes je ve velké části Evropy.“
Zástupci legendární jednadvacítky vzpomínají na tehdejší úspěch společně velmi často, jsou stále ve spojení. „Fotku, jak přebírám trofej pro vítěze, mám vystavenu v garáži, takže je na očích každý den,“ svěřil se kapitán ze závěru finálového duelu Štěpán Vachoušek.
Tomáš Hübschman připomněl, že s pozdějším soupeřem z finále s Francií na úvod turnaje Češi prohráli 0:2. „Možná nám to prospělo, hodně jsme se semkli, dokázali jsme zápasy rozhodovat až v závěru,“ zavzpomínal jediný tehdejší šampión, který ještě neukončil aktivní profesionální kariéru.
Petr Čech přemítal, proč obě historická zlata československého a českého fotbalu z mistrovství Evropy jsou lemována penaltovým rozstřelem. Už šampióni z Bělehradu v roce 1976 totiž vyhráli právě tímto způsobem. „Asi to je dáno tím, že se dokážeme na takové situace mentálně připravit, dokážeme se vyburcovat, to už k našemu fotbalu prostě patří,“ uzavřel úterní dopolední ceremonii brankář, který později prožil skvělou kariéru v anglické lize i reprezentaci.