Síň slávy v sídle FAČR
Více než sto let čekal český fotbal na prostor, kde by se mohl pochlubit svými úspěchy a připomenout historii a vývoj nejrozšířenějšího sportu u nás.
Až v roce 2015 došlo ke změně. V plánech výstavby nového sídla Fotbalové asociace České republiky se našel vhodný prostor. V přízemí, kde se nachází recepce, restaurace a tiskové středisko je vyhrazen kruhový prostor, který všem návštěvníkům sídla asociace, ale i všem zájemcům z řad veřejnosti (prohlídka je zdarma a je ji možno uskutečnit v době od 8 do 17 hodin každý pracovní den) nabízí seznámení se s fenoménem zvaným český fotbal.
Síň slávy českého fotbalu nemá být velkým výstavním prostorem, který se zaměřuje na kvantitu a nabízí množství materiálů z historie, to je výzva, která na vedení českého fotbalu teprve čeká.
V tomto případě jde o prostor, který na relativně malé ploše představí, jak se fotbal u nás rozvíjel, od samých počátků až do současnosti. To je jedna rovina, to druhou je upozornění na nejvýznamnější výsledky reprezentace, na úspěchy klubů i jednotlivců.
Pro tři nejvýznamnější velikány, konkrétně Josefa Bicana, Josefa Masopusta a Pavla Nedvěda, je vybudována zvláštní „zastávka“, kde je k vidění například i originál Zlatého míče Josefa Masopusta pro nejlepšího hráče Evropy za rok 1962.
Videomateriály a texty na jednotlivých panelech doplňují i artefakty – například kopie poháru pro mistra Evropy 1976, originály olympijských medailí – zlaté z OH 1980 v Moskvě a stříbrná z OH 1964 v Tokiu. Mezi zajímavosti se řadí například obří kopačky Jana Kollera, s 55 brankami nejlepšího střelce reprezentace všech dob. Vystavených trofejí je ale mnohem více a prohlídka Síně slávy stojí za návštěvu.
Součástí je i tablo s fotografiemi všech reprezentantů České republiky od rozdělení, konkrétně od roku 1994, výstavka reprezentačních dresů, ale i trofeje pro mistra a vítěze poháru v Česku.
Místo: Sídlo FAČR, Diskařská 4, Praha 6
Rok vzniku: 2015