Triumf v poháru znamená účast v kvalifikaci Evropské konferenční ligy. Po zákazu startu ruských klubů v příštím ročníku soutěží UEFA kvůli válce na Ukrajině a úpravě nasazení zasáhne vítěz MOL Cupu až do třetího předkola.

Slovácko prohrálo finále v letech 2005 a 2009, v druhém případě dokonce jako druholigové mužstvo. Nyní má další šanci. "Myslím, že pokud bychom dokázali nad Spartou vyhrát, znamenalo by to pro klub, pro kabinu i pro mě osobně obrovský úspěch. Zahrát si finále poháru je pro nás všechny velice atraktivní a pozvednout nad hlavu pohár by byl splněný sen," řekl trenér Slovácka Martin Svědík v rozhovoru pro youtube kanál soutěže.

"To, že jsme pohár nikdy nevyhráli a že je to pro Slovácko obrovská věc, může pro nás být hnací motor v tom, že můžeme víc chtít. Doufám, že Sparta bude nervózní z toho, že tady na podzim prohrála 0:4, a trochu je to znejistí v tom, že si na nás budou muset dát sakra pozor," uvedl záložník Slovácka Lukáš Sadílek.

 

Listopadovým debaklem 0:4 v Uherském Hradišti vyrovnala Sparta svou nejvyšší porážku v samostatné ligové historii. V dubnu ale v nejvyšší soutěži doma zdolala Slovácko 3:1 a vyhrála čtvrtý z posledních pěti vzájemných duelů. Týmy se utkají i v nadstavbové skupině o titul na Letné přesně týden po finále. Sparta je v lize tři kola před koncem sezony třetí, Slovácko s osmibodovou ztrátou na Pražany čtvrté.

"Potkáme mužstvo, které se postupnými kroky dostává tam, kde by chtělo být. Potvrdilo to v poháru a potvrzuje to i v lize, takže to není náhoda," prohlásil sparťanský trenér Pavel Vrba. "Všechny předchozí zápasy v poháru jsme zvládli dobře, tak jak jsme potřebovali. Byla by škoda před vrcholem spadnout," doplnil někdejší trenér Plzně nebo české reprezentace.

Finále se hraje na stadionu Slovácka proto, že bylo ke dni semifinále hůře postaveným týmem v tabulce koeficientů poháru za léta 2017 až 2021. "Výhoda to pro Slovácko bude, o tom není pochyb. Zároveň ale platí, že na zápase bude také hodně našich fanoušků, kteří se postarají o dobrou atmosféru. Určitě se nebudeme cítit tak, jako bychom hráli klasický venkovní zápas. Nic to ale nemění na tom, že Slovácko bude doma a bude toho chtít využít," konstatoval kapitán Pražanů Bořek Dočkal.

Z dosavadních 11 pohárových finále v samostatné historii Letenští uspěli v sedmi případech. Naposledy před dvěma lety, kdy v souboji o trofej zvítězili v Liberci 2:1. "Velká část našeho týmu to finále odehrála a právě tato zkušenost může být pro celý tým velkou výhodou," podotkl Dočkal.

Fotografie k článku

Fotografie k článku