Před 110 lety, v roce 1913, byl založen první fotbalový klub v tehdejším Falknově, DSK Falkenau. Před 100 lety, v roce 1923, byl založen první místní český fotbalový klub SK Falknov. A konečně v roce 1948, před 75 lety, byl založen klub HDB Sokolov, který byl později přejmenován na Baník Sokolov.

V předchozích letech byly snahy připomenout tato výročí alespoň na několika stránkách klubových periodik, jako byl ke konci devadesátých let Poločas či později Baníček. Nyní se nejen sportovní veřejnost může poprvé seznámit s uceleným popisem 110leté historii fotbalu v Sokolově.

Zmapováno bylo více než dva tisíce mistrovských a pohárových zápasů „A“ mužstva. Ke vstřeleným gólům byli přiřazeni střelci. Součástí knihy jsou medailonky významných hráčů, trenérů či funkcionářů. Publikace, která má 432 stran, je doplněna mnoha fotografiemi.

Vznikla díky autorskému týmu složeného z Michaela Runda, Jaroslava Rokose, Lukáše Švédy, Romana Heřmana a Tomáše Provazníka. Knihu vydal FK Baník Sokolov ve spolupráci s Muzeem Sokolov p.o. Karlovarského kraje a ke koupi je na sekretariátu FK Baník Sokolov, v infocentru MDK Sokolov a sokolovském muzeu za 499 korun.

Sokolovským (falknovským) fotbalistům se v minulosti podařilo porazit i taková mužstva, jako byly vídeňské kluby First Vienna či Hakoah Vídeň. Baník se na zeleném trávníku intenzivně potkával s regionálními kluby jako Rudá hvězda Cheb, Slavia Karlovy Vary nebo Spartak Chodov. Největším úspěchem Baníku bylo vyřazení Sparty Praha v Českém poháru. V letech 2006 až 2020 hrál FK Baník Sokolov druhou nejvyšší fotbalovou soutěž.

Sokolovským fotbalem prošly za uplynulých sto let tisíce fotbalistů a fotbalistek, mimo jiné čeští reprezentanti Petr Jiráček (patron knihy), Vladimír Darida a Michael Krmenčík. V žákovském věku se v dresu Baníku objevovala i vítězka tenisového Wimbledonu Markéta Vondroušová, která v předvánočním čase triumfovala v prestižní anketě Sportovec roku 2023.

Článek vyšel jako součást newsletteru Gól pro členy FAČR.