Zimní liga vznikla jako halový turnaj a v jejích začátcích byla koncipována i pro kategorii starších žáků, avšak způsobem jednorázových turnajů. Současný vývoj tréninkového procesu mládeže spěje k častějšímu trénování venku i v zimních podmínkách, samozřejmě podle možností zázemí každého jednotlivého klubu. I z tohoto důvodu, a také kvůli tomu, že v rámci OFS Třebíč neexistoval plnohodnotný turnaj pro kategorii starších žáků, odstartovaly zhruba před dvěma lety ve výkonném výboru a odborných komisí debaty o rozšíření Zimní ligy o venkovní variantu.

Jako inspirace těchto úvah posloužila tradiční venkovní Zimní liga, pořádaná klubem FC Ivančice aktuálně pro 16 týmů mladších žáků a 8 týmů starších žáků. Během let 2022 a 2023 došlo k vytvoření koncepce venkovní Zimní ligy OFS Třebíč. K jejímu naplnění v praxi došlo v loňském roce 2023 po skončení podzimní části soutěží pilotním ročníkem pro kategorii mladších žáků. Dne 13. ledna 2024 byla zahájena Zimní liga rovněž pro kategorii starších žáků.

Venkovní Zimní ligu 2023/2024 pořádá OFS Třebíč ve spolupráci s klubem Hajduk Lipník na umělé trávě v Jaroměřicích nad Rokytnou. OFS zajišťuje koncepci Zimní ligy, klub pak její realizaci a organizaci.

První, v mnohém zkušební, ročník pro mladší žáky byl koncipován pro osm týmů ve dvou skupinách a čtyřech hracích dnech. Aby venkovní varianta nekolidovala s tou halovou, která začala rovněž 13. ledna, došlo k jejímu zahájení již 18. listopadu kvalifikačním kolem. Poté se týmy rozdělily podle výsledků do „zlaté“ a „stříbrné“ skupiny. Každý turnaj dva poslední týmy ze „zlaté“ skupiny sestupovaly do „stříbrné“, a naopak ze „stříbrné“ první dva týmy postupovaly do „zlaté“ skupiny. Nepříznivé počasí však zapříčinilo odložení druhého a třetího kola, a tak bylo nutné použít náhradní termín 17. prosince a finále odsunout na 6. ledna.

První ročník absolvovaly tyto týmy z okresu Třebíč: Police (po prvním kole se odhlásila a nahradil ji Lipník B), Rouchovany/Dukovany, Kouty, Valeč/Hrotovice, Lipník/Jaroměřice, Lipník „B“, Budišov/Nárameč – Trnava, OFS Třebíč dívky.

První ročník venkovní Zimní ligy ovládl tým 1. FC Jemnicko, na druhém místě skončil tým Lipník/Jaroměřice a třetí příčku obsadil Budišov/Nárameč – Trnava.

Avšak 13. ledna nezačala pouze halová Zimní liga přípravek a mladších žáků, ale také Zimní liga starších žáků, která se opět uskuteční na hřišti s umělou trávou v Jaroměřích nad Rokytnou. Pro nultý ročník byl zvolen model šesti týmů, hraný systémem každý s každým na pět kol. Prvního ročníku se účastní Police, Jemnicko, Koněšín, Valeč/Lipník, Výčapy a Budišov. Každý hrací den budou odehrány vždy tři zápasy v časech 9:00, 11:00 a 13:00, a to 2x 40 minut podle aktuálně platných pravidel malých forem.

I přes těžkosti s počasím, s nimiž se musí počítat, je možné na základě vyjádření trenérů, ale i hráček a hráčů konstatovat sportovní přínos právě skončené venkovní varianty Zimní ligy pro mladší žáky, který spočíval zejména v zajištění plnohodnotných přípravných zápasů i v zimní pauze i v systému Zimní ligy, neboť nenabízel žádné dlouhé prostoje mezi utkáními a zároveň zajišťoval vyšší minutáž než na halových turnajích.

Autor textu: Aleš Kolařík, sekretář Zimní ligy a člen VV OFS Třebíč

Článek vyšel jako součást newsletteru Gól pro členy FAČR.

Zimní liga OFS Třebíč