Během šesti finálových turnajů se na jednom místě setkají nejmladší nadějní fotbalisté, současní aktivní hráči i fotbalové legendy, které povzbudí nastupující generaci fotbalistů a zároveň se podělí o zkušenosti ze své bohaté a úspěšné kariéry. První finálový turnaj je na programu poslední dubnový víkend Kuřimi.

Na začátku kvalifikací v září loňského roku naskočilo do Planeo Cupu neuvěřitelných 18 tisíc mladých fotbalistů z celé republiky a klubů všech úrovní výkonnosti. Z 995 přihlášených družstev se prokousalo kvalifikačním sítem v každé ze šesti kategorií 24 nejlepších týmů, celkem tedy 132, do finálových turnajů. V nich se ve čtyřech skupinách po šesti družstvech představí nejlepší mládežnické týmy republiky ve Vysokém Mýtě (U8), Lázních Bohdaneč (U9), Kroměříži (U10), Hlučíně (U11), Uničově (U12) a Kuřimi (U13). A jako každý rok i letos se můžeme těšit na souboje malých klubů s těmi z absolutní české špičky. Po boku Sparty, Baníku Ostrava a dalších velikánů se představí například SK Nemošice, Žďár nad Sázavou, Slovan Velvary, Cidlina Nový Bydžov, Sokol Olšany u Prostějova, TJ Přeštice, Dukla Jižní Město nebo Slavia Louňovice.

Velkou událostí je i první účast dívčích týmů ve finálových turnajích, když se v kategoriích U10 a U12 představí fotbalistky pražské Slavie. Určitě tak bude jedním z očekávaných okamžiků duel holek Slavie a kluků Sparty ve finálovém turnaji U12 na začátku května v Uničově.

„PLANEO CUP je jeden z největších žákovských turnajů v Evropě, kde sportuje na osmnáct tisíc dětí. Jde o turnaj, který obsáhne celou republiku od nejmenších vesniček až po největší kluby. Těším se na celkovou atmosféru finálových turnajů, určitě nás čekají duely plné emocí,“ řekl patron letošního ročníku Jan Koller. On sám moc dobře ví, jak těžká je cesta do profesionálního fotbalu. Zároveň je důkazem, že i z vesnického klubu jako je Smetanova Lhota se dá dostat až do nejvyšších fotbalových pater a hrát na mistrovství Evropy i světa nebo Ligu mistrů.

Jan Koller dorazí na všechny finálové turnaje a nebude jediným legendárním fotbalistou, který ne ně zavítá. I díky spolupráci s Nadací fotbalových internacionálů jsou ohlášení slavný kanonýr s přezdívkou Bomber Tomáš Skuhravý, nebo další vyhlášení střelci Verner Lička, Vratislav Lokvenc, Radek Drulák nebo Karel Kroupa. Chybět nebudou ani ti, kteří se právě těmto elitním střelcům snažili v gólech zabraňovat mezi třemi tyčemi Jan Stejskal, Martin Vaniak, Tomáš Poštulka, Pavol Michalík, Josef Hron nebo Zdeněk Zlámal.

O známá jména by neměla být nouze ani mezi tatínky mladých fotbalistů nebo z řad trenérů mládežnických týmů. V předchozích letech tak bylo možné potkat například Maria Holka, Bořka Dočkala, Tomáše Sivoka, Jana Poláka nebo Davida Jarolíma.

„PLANEO Cup pro nás není jenom fotbalový turnaj, ale jedná se bezesporu o naši srdcovou záležitost. S radostí pozorujeme mladé nadějné fotbalisty a fotbalistky, jak oslavují každé vstřelení branky a jak následně vítězný tým propukne v euforii, kterou kdo nezažil, tak ji jenom těžko pochopí. A tím nás PLANEO Cup stále více pohlcuje, neboť podporovat děti a sport je pro nás obrovským potěšením. Jsme také upřímně nadšeni, že se nám podařilo navázat partnerství s takovou ikonou českého fotbalu, jakou je Jan Koller. A nemůžeme zapomenout na pokračující spolupráci s firmou Hisense, která zůstává klíčovým partnerem PLANEO Cupu a my si této spolupráce nadále velmi ceníme. V podpoře sportu se nicméně neomezujeme pouze na budoucí fotbalové děti, ale srze podporu Nadace Fotbalových Internacionálů pomáháme i těm fotbalistům, kteří již mají svoji hvězdnou kariéru za sebou,“ říká Tomáš Opluštil, ředitel maloobchodní sítě Planeo.

Planeo Cup nese současně i název Pohár mládeže FAČR a dlouhodobě patří mezi projekty domácí fotbalové asociace. „Je to největší klubový turnaj v České republice a při účasti více než 900 klubů velká líheň pro budoucí talenty. Možná se v budoucnu objeví i mezi reprezentanty, protože je to turnaj, který každým rokem přiláká hodně nových tváří a talentů,“ řekl technický ředitel FAČR Erich Brabec.

První finálový turnaj Planeo Cupu je naplánovaný na poslední dubnový víkend do Kuřimi, kam mezi fotbalové naděje zavítají legendy Zbrojovky Brno Karel Kroupa a Josef Hron, kteří se svým klubem získali v roce 1978 historicky jediný mistrovský titul.

Série finálových klání pak vyvrcholí na začátku června v Hlučíně.

Finálové turnaje
U13 27. - 28. 4. 2024 Kuřim
U12 4. - 5. 5. 2024 Uničov
U10 18. - 19. 5. 2024 Kroměříž
U19 25. - 26. 5. 2024 Lázně Bohdaneč
U18 1. - 2. 6. 2024 Vysoké Mýto
U11 8. - 9. 6. 2024 Hlučín