„Na začátku této sezóny jsme od Výkonného výboru OFS dostali k dispozici cca 200 tisíc na podporu mládeže na našem okrese,“ přibližuje člen KM Martin Macháček. Komise nechtěla rozhodnout sama od stolu, a tak během podzimu zorganizovala čtyři výjezdní zasedání po celém okrese, kterých se zúčastnili trenéři různých kategorií i s různými trenérskými zkušenostmi.

Padaly různé návrhy, co na okrese v mládežnickém fotbale vylepšit a do čeho investovat. Témata byla různá, od technického vybavení klubů, vzdělávání trenérů, způsobu řízení utkání rozhodčími, až po celkové prostředí. „Nápadů bylo opravdu hodně. Především máme ale radost, že se účast na našich výjezdních zasedáních zvyšovala a na posledním setkání v Olbramovicích bylo přes 20 mládežnických trenérů z našeho okresu,“ doplňuje předseda Komise Luděk Procházka.

Komise mládeže nakonec přišla s projektem zimních turnajů. Pro každou kategorii od před přípravky až po dorost organizuje po celém okrese dva až tři turnaje. Mladší kategorie hrají své turnaje v halách, starší žáci a dorost pak mají své turnaje na umělých trávnících. Turnaje jsou plně organizované a hrazené ze strany KM, potažmo OFS. Martin Macháček přibližuje, co touto investicí Komise mládeže sleduje.

"Nechtěli jsme peníze rozmělnit a každému mládežnickému týmu na okrese poskytnout pár hracích míčů či jiných pomůcek. Větší hodnotu vnímáme v systematické sportovní přípravě i v zimních měsících. Chtěli jsme proto klubům v tomto směru pomoci. Během turnajů neztrácíme čas vyhlašováním vítězů či jinými prostoji, jde nám o maximální hrací čas pro každé mužstvo. Herní systém uzpůsobíme vždy podle počtu přihlášených týmu či věkové kategorie. Těší nás zájem mužstev, většinu turnajů máme plně obsazených. Na organizaci turnajů se jako hlavní garanti podílí i další členové komise Tomáš Holub, Jiří Moulík a Theodor Máca, společně s GTM OFS Matějem Voráčkem, za což jim patří velké poděkování."

Dalším projektem, který Komise mládeže OFS Benešov chystá je iniciativa s názvem „My (se) fotbal učíme“, který bude představen v nejbližších týdnech. Ambici a podstatu tohoto projektu přibližuje odborník na mládežnický fotbal, zároveň předseda Komise mládeže OFS Benešov Luděk Procházka:

„Bude reagovat na stížnosti některých našich trenérů z vrcholového fotbalu dospělých, kteří občas hořekují, že neučíme hráče hrát fotbal, ale jen běhat a bojovat. Slibujeme si od něj zvýšení pozornosti trenérů i rodičů mladých hráčů na proces učení (se) fotbalu jako na prioritu tréninkové činnosti a na vytváření podmínek, které tento mnohaletý proces – má-li vést k úspěšným výsledkům – vyžaduje.“