Garantem soutěží je Česká asociace univerzitního sportu (ČAUS), ve spolupráci s Národní sportovní agenturou (NSA), univerzitami a Fotbalovou asociací České republiky (FAČR).

„Za FAČR jsme velmi rádi, že jsme se mohli podílet na přípravě nového modelu akademických fotbalových a futsalových soutěží. Snažíme se podporovat fotbal na všech úrovních škol a ty vysoké mají také určitě velký potenciál, a to nejen hráčskou kvalitou, ale i tím, že na vysokých školách se kolem sportovních týmů tvoří i velké fanouškovské týmy, které zlepšují nejen atmosféru utkání, ale i atmosféru na samotných vysokých školách,“ říká Michal Blažej, manažer školního fotbalu FAČR.

„Velmi rádi budeme tyto soutěže pravidelně podporovat a podílet se na jejich chodu, protože určitě přinesou spoustu skvělých fotbalových i futsalových utkání a sportovních výkonů,“ dodává Blažej.

Hlavním organizátorem Univerzitní fotbalové ligy (UFOL) je komise fotbalu ČAUS pod vedením Pavla Korbeláře. Do prvního ročníku této soutěže se přihlásilo 13 týmů z celé ČR.

Hned pět vysokých škol je z Prahy, 3 týmy z Moravy a 5 z oblasti Čech. Skupinový systém určí čtvrtfinálové dvojice, které se vyřazovacím systémem utkají o nejlepší tým UFOL.

Jedním z nevětších motivačních faktorů účasti je postup vítěze ligy do velmi prestižního finále Českých akademických her, kde se proti sobě střetne 6 nejlepších vysokých škol z celé České republiky.

Součástí slavnostního vyhlášení nejlepších týmů budou věcné ceny. Organizátoři věří, že si soutěž vybuduje tradiční prestiž mezi studenty vysokých škol a postupně se přidají i další univerzity. Díky dobré spolupráci s FAČR je projekt podpořen i studujícími hráči, kteří jsou stabilními oporami v prvoligových týmech, jako je reprezentant Lukáš Provod (Slavia), David Huf (FK Pardubice) a Michal Šmíd (Bohemians).

„Hlavní vizí projektu je, aby se fotbal dostat do podvědomí studentů jako sport, při kterém je možné studovat Vysokou školu. Dále bychom rádi, aby se liga stala součástí celé kvalifikace na České akademické hry. Zda liga nahradí oblastní přebory (kvalifikace) ukáže čas a s ním především zájem studentů a vedení jednotlivých škol,“ doplňuje Pavel Korbelář.

Své místo v univerzitních soutěžích budou mít i ty futsalové. „Letošní ročník bude hrát 19 týmů z celé České republiky, a to během října až prosince. Vyvrcholení nastane v prosinci finálovými zápasy. Vítěz ligy bude mít možnost vycestovat na mezinárodní turnaj do zahraničí,“ přibližuje koordinátor futsalových soutěží Jan Kresta.