Dlouhé čekání je u konce a již příští týden se můžeme těšit na první letošní čtvrtfinále. Na návrat Univerzitní fotbalové ligy nás mohly pomalu navnadit České akademické hry, které začátkem září přinesly zajímavý souboj šesti kvalifikovaných týmů o titul akademického mistra ČR. Ve finále o něj nakonec zabojovala domácí UP s VŠE a právě tým z Hané byl nakonec tím úspěšnějším, když ubránil svou tvrz a může se pyšnit letošním akademickým prvenstvím.

V lize se ale ani jednomu z finalistů ČAH tolik nedařilo a mezi nejlepších osm celků žádný z nich nepostoupil. Největšími favority proto stále zůstávají týmy z našich dvou největších měst – loňský obhájce z Masarykovy univerzity a poražený finalista a šampion prvního ročníku z Univerzity Karlovy. Karlovka s Masaryčkou se dokázali dostat mezi 4 nejlepší týmy turnaje jak na letošních akademičkách, tak v obou dosavadních ligových sezonách. A pár týdnů nazpět se spolu na akademických hrách oba týmy utkaly v bitvě o bronz. V repríze loňského finále obsadili hráči pražské univerzity 3. místo a vrátili tak rivalům z Brna porážku z předešlého roku. O motivaci k zisku svého druhého ligového titulu tak letos budou mít oba týmy jistě postaráno!

Nesmíme ale zapomínat na další týmy, které mohou překvapit. To zatím skvěle dokazuje nováček ze severu Čech, který ve své úvodní sezoně stále nepřestává překvapovat. Tým liberecké Technické univerzity za sebou nechal v nabité pražské skupině ČVUT i VŠE a přes osmifinále se dokázal dostat rovnou mezi nejlepší osmičku. Mužstvo s nejlepší diváckou podporou v lize čeká nyní v boji o Final Four pořádně těžké sousto. Cesta ho zavede do Brna, kde změří síly s týmem Masarykovy univerzity, který obhajuje vítězství ve futsalové i fotbalové lize.

Jako jediná vysílá do boje hned dva své zástupce Ostrava! Třetí místo ve skupině nepřekazilo cestu týmu Ostravské univerzity, která si v osmifinále poradila s favorizovanými fotbalisty z Pardubic, a díky tomu si udělá výlet na západ Čech, kde ve městě piva zabojuje o postup do medailových bojů. Tento duel slibuje zajímavou podívanou, domácí Západočeská univerzita si totiž díky lepšímu vzájemnému zápasu s Jihočeskou univerzitou vybojovala prvenství ve skupině a po roční pauze se bude toužit vrátit mezi ligovou špičku.

Mezi nejlepších osm týmů ligy se probojoval také další nováček. Jihočeská univerzita zatím zvládá na výbornou cestu premiérovým ročníkem a může pomýšlet na úspěch. Překazit se jí to pokusí tým Univerzity Hradec Králové, který v osmifinále přemohl loňského semifinalistu a letošního akademického vicemistra z pražské VŠE. Ve čtvrtfinále se navíc mohou Východočeši spolehnout na podporu místních diváků, která je při domácích zápasech vždy velmi bouřlivá. 

Poslední čtvrtfinále se odehraje v Praze. Místní Karlovka prošla těžkou pětičlennou skupinou jako nůž máslem a nebere nic jiného než vítězství. Její motivace je jasná, dojít si pro ten nejvyšší stupínek. A není divu, její tým jako jediný zatím nechyběl v žádném ligovém finále, což budou chtít změnit borci z ostravské Vysoké školy báňské, jež bude čekat dlouhá a náročná cesta, kterou nebudou chtít absolvovat zbytečně. 

Už se nemůžeme dočkat, až to vypukne!

 

 

Rozpis zápasů čtvrtfinále:

ZČU – OSU 9.10.2023 10:00 – Areál Prokopávka Plzeň, K Prokopávce 45/1473

UK – VŠB-TUO 12.10.2023 16:00 – FTVS UK Praha 6, José Martiho 31

UHK – JU 11.10.2023 13:00 – Areál FC Slavia Hradec Králové, Víta Nejedlého 1216/2

MUNI – TUL 3.10.2023 14:00 – Sladovnická 17, Brněnské Ivanovice

 
 

 

 

 

Autoři: Marek Hromíř & Martin Boška