Letošní ročník má za sebou dva předposlední zápasy. Dvě semifinále se odehrávala na opačných koncích Republiky. Hráčům Plzně se povedlo využít domácího prostředí a vyprovodilo hráče Jihočeské univerzity na cestu zpět s třígólovým přídělem. To Vysoká škola Báňská na domácí půdě podlehla nažhavenému nováčkovi z Liberce.

ZČU - JU 3:0 P.P.

První semifinálový duel mohli přivítat fanoušci univerzitního fotbalu na konci října na půdě ZČU. Zde se představil tým JU. Byla to repríza skupinového duelu. Ve skupině byli šťastnější hráči Plzně a na čerstvý skalp soupeře chtěli navázat. Ale Jihočeši nechtěli dát svoji kůži lacino a bylo vidět, že z prvního zápasu se poučili. Na začátku zápasu se prezentovali lepším dojmem a trápili svého soupeře. ZČU ale hru postupně vyrovnala a tento obraz hry vydržel až do konce základní hrací doby. 90 minut hracího času finalistu neurčilo, proto následovalo prodloužení. Zde bezbrankový stav zlomil Matěj Kostka hlavou po centru ze strany a dostal tak ZČU do vedení. Dvěma brejkovými góly pak hráči Západočeské ještě přidali pojistku a mohli se tak radovat z postupu do finále. Tým Jihočeské se jako nováček soutěže popere v "zápase poražených" o bronz.

Pro nás se rozpovídal střelec rozhodujícího gólu Matěj Kostka:

"Řekli jsme si, že budeme hrát svůj fotbal, tak jak jsme se prezentovali celou soutěž. Soupeře jsme znali ze skupiny a ačkoli jsme věděli, že jsme ho dokázali porazit, tak určitý respekt tam ze začátku určitě byl, jelikož Jihočeská má opravdu dobrý tým. První půl hodina hry byla dost zmatečná a možná i svázaná tíhou okamžiku, takže tam bylo mnoho laciných ztrát na obou stranách, což vyhovovalo brejkové taktice JU a byla v té fázi lepší. Poté na nás trenér zavolal, že to nefunguje, trochu jsme přeskupili formaci a začali JU hned přehrávat, drželi jsme více balon a vytvářeli si více šancí. Druhá půle tak pokračovala a soupeř byl spíše pasivnější, my byli více na balonu a taky si vytvořili několik jasných šancí, které jsme bohužel neproměnili. Naopak soupeř využíval každé naše zaváhání k rychlému brejku, z čehož si také vytvořil několik šancí, když nás ale překonal, tak vzadu nám pomohl Blehyč (Bleha), který chytil tak 2 jasný góly. Takže asi spravedlivá remíza v základní hrací době. Do prodloužení jsme šli s tím, že jsme čerstvější, měli jsme víc sil a víc hráčů na oživení než soupeř, tak jsme chtěli hrát trpělivě a věděli jsme, že to dokážeme urvat na naši stranu. Ano vstřelil jsem rozhodující gól a jsem za to moc rád kvůli klukům, jelikož jsme to fakt odmakali a za celou sezónu Univerzitní ligy si to zasloužíme. Kýča (Kýček) mě krásně našel na zadní tyči a tam už jsem to prostě musel uklidit. Poté jsme přidali ještě 2 rychlé góly ve chvíli, kdy se soupeř hnal za vyrovnáním a bylo po zápase. Na finále se samozřejmě moc těšíme, jelikož víme, že v Liberci chodí fandit hodně lidí, tak to bude hezké hrát před takovou kulisou. Pro některé kluky je to “last dance” co se univerzitního fotbalu týče a tak i pro ně chceme ten titul urvat a odvézt ho k nám na západ Čech, aby se rozloučili s Univerzitní ligou na špici. To je náš cíl."

VŠB - TUL 1:3 

Kdo vyzve ZČU ve finále? Tahle otázka mohla běžet hráčům hlavou před začátkem druhého semifinále v Ostravě. Sem zavítal druhý nováček soutěže - Technická univerzita Liberec. Ten od začátku prokazoval, že má obrovskou chuť zahrát si finálový zápas před vlastním publikem. V poločase na výsledkové tabuli svítilo skóre 1:2 a kromě jednoho vstřeleného gólu si toho hráči Báňské moc nevypracovali. Po poločasové pauze už si to hráči TUL pohlídali a přidali ještě jednu branku. Tou si pojistili postup do finálového zápasu.

Hrající trenér TUL Patrik Pek:

"Myslím si, že rozhodlo, že jsme hodně chtěli. Šli jsme si zatím od začátku. Měli jsme tam sice pasáže, kde soupeř hrál aktivněji, ale do nějakých šancí jsme je nepustili. Taky rozhodla naše efektivita, kdy jsme využili naše šance. Soupeř byl skvělý. Hrál dobře do těla a příjemně mě překvapil."

 

 

 

 

 

Autor: Hromíř Marek