Stejně jako v předešlých letech se populárního turnaje mateřských škol zúčastnily prakticky všechny školky z Jižního města. V roce 2022 byl turnaj naplánovaný ve čtyřech termínech v průběhu měsíce května a celkem se do něj zapojilo 12 mateřských škol.

„Naším hlavním úkolem je, abychom děti podpořili ve sportování. I ty nejmenší děti chceme seznámit s fotbalem a třeba je i přimět k tomu, aby fotbal začaly hrát,“ řekla jedna z hlavních organizátorek turnaje, ředitelka MŠ Sulanského Renáta Klíčová.

Na organizaci série turnajů se velkou měrou podílí Fotbalová asociace České republiky a především pak její Grassroots trenéři.

„Fotbalová asociace České republiky má jako jeden z důležitých strategických cílů podporu ve školním prostředí. Snažíme se o to v plné šíři, tedy od mateřských školek až po střední školy. Chceme, aby děti na všech těchto stupních vzdělávání mohly hrát fotbal, zažívat emoce a třeba i radost z gólů,“ řekl dále také Grassroots manažer FAČR Michal Blažej.

„Abychom mohli tyto akce realizovat, jsou pro nás naprosto nezbytní a nesmírně důležití naši Grassroots trenéři v okresech a krajích. Bez nich bychom podobné akce pořádat nemohli,“ dodal Michal Blažej.

Fotbalový turnaj Mateřina Cup se hraje systémem 3+0 a navíc na čtyři branky. Nejde ani tak o výsledky, jako především o to, aby se nejmenší hráči co nejvíce dostali k balonu a stříleli hodně gólů.

„Děti si na tato pravidla rychle zvykly, hra byla plynulá a padalo spoustu gólů,“ pochvaloval si Grassroots trenér mládeže FAČR Jan Špinka.

Ten vedle podobných turnajů absolvuje i další akce pořádané FAČR. „Vedle podobných turnajů organizujeme také například projekt Škola v pohybu. V mateřských a základních školách máme ukázkové hodiny, kde paní učitelkám ukazujeme, jak taková hodina sportu může vypadat. Podobné hodiny jsou zaměřené na všestrannost, ale zároveň je tam i fotbalová průprava. Cílem je ukázat, že hodina tělocviku může být skutečné zábavná,“ dodal Jan Špinka. 

 

18. ročník Mateřina Cupu

18. ročník Mateřina Cupu