Sympozium se neslo ve velmi otevřené a přátelské atmosféře, která vybízela k diskusi i hlubší výměně know-how. Odborníci z různých sportovních prostředí – bývalí reprezentanti, svazoví metodici, šéftrenéři či garanti vzdělávání – nabídli inspirativní pohledy na roli brankáře v kontextu týmové hry.

Čtyři sporty, čtyři úhly pohledu

Každý z řečníků přinesl unikátní téma ze svého sportu, které ukázalo, jak se brankářská role v různých hrách nejen liší, ale také překvapivě prolíná:

  • Fotbal (Vojtěch Mareček) – Efektivní blokování střel ve spolupráci brankáře a obránců
  • Lední hokej (Petr Přikryl) – Zapojení brankáře do zakládání útoku
  • Florbal (Roman Janda) – Řešení podčíslení a spolupráce při standardních situacích
  • Házená (Michal Barda) – Anticipace v brance jako klíčový faktor úspěchu

V úvodu sympozia zazněly také prezentace o tom, jak probíhá vzdělávání trenérů brankářů v rámci jednotlivých svazů a asociací. Tento blok otevřel cestu k hledání společných bodů v metodice i přístupu k rozvoji trenérů.

Ohlasy a inspirace napříč sporty

„Z brankářského sympozia mám obrovskou radost. Přednášky ukázaly, jak úzce může být propojena taktika napříč sporty. Například zástupce hokeje zaujala naše fotbalová prezentace o spolupráci brankáře a obránců při blokování střel. V hokeji se tento princip objevuje také, ale ne v takovém rozsahu – hodnotili to jako velmi inspirativní,“ uvedl Vojtěch Mareček, koordinátor brankářských licencí FAČR.

„Mě osobně oslovila prezentace Petra Přikryla o zapojení brankáře do zakládání útoku. Stejně jako ve fotbale, i v hokeji brankář často používá průnikové přihrávky mezi útočníky a snaží se nalákat soupeře, aby ho pak přesnou rozehrávkou vyřadil ze hry. Velmi zajímavá byla i florbalová část o spolupráci při standardních situacích. A Michal Barda za házenou všechny bezpochyby donutil zamyslet se nad tím, jak správně učit a rozvíjet čtení vývoje hry,“ doplnil Mareček.

V publiku seděl také trenér brankářů B týmu pražské Slavie a trenér brankářů reprezentačního výběru U19 Jiří Lindr. Ten sympozium zhodnotil takto:

"Když jsem se o sympoziu dozvěděl, byl jsem zvědavý, jestli bude tato akce pro mě obohacující? Po odstupu několika dní a přemýšlení, mohu říci: jednoznačně ano. S ostatními trenéry brankářů řešíme podobné věci jako je spolupráce s obránci, rozehrávka apod. Někdy se stane, že jsme v rámci svých sportů, uvnitř své bubliny a posune Vás někdo, kdo je z jiného sportu a přemýšlí jinak. Mě, jako zástupce fotbalu, nejvíce zaujala přednáška Michala Bardy, kde se krásně propojovala věda s praktickými věcmi do přípravy a tréninku brankáře. Z jeho přednášky jsem si vzal nejvíce podnětu k přemýšlení a možného zapojení do své práce. Věřím, že nezůstane u jedné akce a budeme pokračovat. Společných témat je myslím spousta."

Společná platforma pro růst

Sympozium jednoznačně potvrdilo, že sdílení napříč sporty je cenné a obohacující. Nejen brankáři, ale i jejich trenéři čelí obdobným výzvám, a právě podobné platformy mohou být impulzem pro společný růst a odbornou spolupráci.

„Věřím, že tato akce byla první z mnoha. Do budoucna bychom rádi přizvali i zástupce dalších sportů. Společně tak můžeme inspirovat a rozvíjet celý český sport,“ uzavřel Vojtěch Mareček.