Poznatky a inspiraci nasbírané ve španělském velkoklubu nyní předávají také směrem do českého fotbalu, kde je sdílejí na akcích interního vzdělávání FAČR a v systému vzdělávání trenérských licencí. 

Stalo se tak například v rámci právě skončeného 21. ročníku Memoriálu Františka Harašty, na němž se představila česká reprezentace do 16 let v konfrontaci s o rok staršími elitními domácími klubovými výběry. Práv

Martin Vlk, vedoucí Úseku trenérů a vzdělávání FAČR, považuje stáž v Seville, kde se trenéři setkali také s reprezentantkou a hráčkou tamního ženského klubu Klárou Cahynovou, za velmi přínosnou.

„Naši trenéři a lektoři měli během necelého týdne možnost poznat práci v klubové akademii Sevilla FC a všech oblastech výchovy hráčů a práce trenérů. Každý den navštívili několik náhledových tréninků, utkání a odborných přednášek se zaměstnanci klubu. Po návratu ze stáže všichni trenéři a lektoři pracovali na přenosu získaných zkušeností a vědomostí. Sdílíme je v rámci interního vzdělávání asociace, jako nyní právě v rámci Memoriálu Františka Harašty. Jednoznačně to může obohatit naše fotbalové prostředí,“ uvedl Vlk. 

Trenérská stáž v Seville, seminář během Memoriálu F. Harašty

V rámci Memoriálu Františka Harašty uspořádal Úsek reprezentací ve spolupráci s Úsekem trenérů a vzdělávání letos již druhý seminář pro představitele klubových akademií v pozicích šéftrenérů (AC Sparta Praha, SK Slavia Praha, Viktoria Plzeň, Sigma Olomouc, Baník Ostrava, Zbrojovka Brno, Vysočina Jihlava, České Budějovice, Hradec Králové, FK Teplice, FK Pardubice, Mladá Boleslav, 1. FC Slovácko, Trinity Zlín). 

„Jednalo se o diskusi na detailní témata, které mohou být obohacující pro další vývoj fotbalu u nás. Na konci semináře se společně vypracovali výstupy, které plánujeme dále přenášet do prostředí českého fotbalu na všech úrovních. Úsek trenérů a vzdělávání společně s trenéry mládežnických reprezentací plánují tento seminář opakovat minimálně ve třech dalších termínech, kde budou pozváni zástupci RFA a GTM, kteří budou součástí přenosu nosných myšlenek a informací dále do prostředí fotbalu na všech úrovních od grassroots po výkonnostně orientovaný,“ dodal Vlk.