Role hlavního přednášejícího se zhostil Mark O’Sullivan, respektovaný irský trenér a aktuálně vedoucí Oddělení fotbalu a vzdělávání na Univerzitě sportovních věd v Oslu. 

Seminář zapadá do seriálu a bloku pravidelného vzdělávání českých trenérů, na pražském Strahově nechyběli zástupci Grassroots trenérů mládeže, trenéři Regionálních fotbalových akademií, klubových akademií a také trenéři českých mládežnických reprezentací. 

„Snažíme se z podobných akcí načerpat co nejvíc informací do českého prostředí a propojovat jej s okolním světem. A také hledat průsečíky a cesty, jak z takových setkání pro náš fotbal vytěžit co možná nejvíce. Mark O’Sullivan měl hodně co říci k tomu, jak se vyhledávají talentovaní hráči, jak s nimi správně pracovat v různém prostředí - Irsku, Anglii či Skandinávii,“ řekl Karel Poborský, vedoucí Úseku mládeže FAČR. 

Prezentace O’Sullivana byla velmi přínosná také podle Martina Vlka, vedoucího Úseku trenérů a vzdělávání FAČR. Ten se s irským expertem, který se podílel také na rozvoji mládežnické akademie v renomovaném švédském klubu AIK Stockholm, potkal již v minulosti při svém trenérském působení v Kanadě.

 

„Když se naskytla šance přivést Marka na náš seminář, šlo o jasnou volbu. I proto, že se spolu osobně dobře známe. Je velmi otevřený ve sdílení informací, má velké zkušenosti v oblasti výchovy mládeže v několika zemích. Zejména pokud jde o pedagogiku, psychologii, vědu a výzkum a převádění těchto poznatků do praxe. Stejně tak má mnoho co říci o vývoji hráčů a rozvoje jejich dovedností přímo na hřišti. Přivádět takové experty do Česka je hodně inspirativní a motivační pro lidi, kteří ve fotbale přímo působí a podílejí se buď na výchově hráčů nebo vzdělávání budoucích trenérů,“ podotkl Vlk.

Také O’Sullivan si zpětnou vazbu od českých trenérů pochvaloval. „Byla to výborná akce. Zpočátku jsme hodně diskutovali obecně o učení dovedností a zpětná vazba byla velmi dobrá, protože jsme našli cestu k tomu, o čem bude důležité mluvit a na co se mám především zaměřit. Celkově tedy velmi zajímavé, stejně jako spolupráce s ostatními přednášejícími,“ uvedl zkušený kouč a zároveň také vědecký pracovník.

Hlavní poznatek pro obě strany ze středečního semináře? „Také se zdejšími renomovanými trenéry jsme se shodli, že v naší práci a obecně trenérském vzdělávání není dobrá přílišná globalizace.  Každá země a každá asociace má vlastní specifika, je důležité respektovat sociálně-kulturní aspekt každé z nich. To musí být začátek rozvoje trenérského vzdělávání . Ano, v naší práci je spousta společných rysů, na nichž se dá stavět, ale velkou výzvou zůstává, abychom zejména ve výchově mládeže ochránili právě i ty unikátní fotbalové prvky každé jednotlivé země,“ řekl O’Sullivan.

Poborský s ním souhlasil. „Jedno z prvních Markových sdělení bylo možná to nejdůležitější: není možné kohokoliv slepě kopírovat. Co funguje v Barceloně, nemusí  fungovat v Manchesteru. Co jde v Anglii, nemusí jít v Irsku či Švédsku. Každá země má svoji fotbalovou identitu, z čehož je nutné vycházet i při výchově mladých hráčů. Je dobré se učit od druhých, ale stejně tak důležité jít vlastní cestou,“ zdůraznil Poborský. 

Seminář „Učení ve vývoji“ hráče s Markem O’Sullivanem

Seminář „Učení ve vývoji“ hráče s Markem O’Sullivanem