Karta RESPEKT pro rodiče a fanoušky

   


Fotbal je fenoménem, kterému se věnují statisíce dětí. Přináším jim radost ze hry, nové přátele, úžasný pocit z výhry, společnou radost a oslavy, někdy přijde i nějaký ten smutek a zklamání z prohraného utkání, což však ke sportu neodmyslitelně patří. 

Velkou kaňkou na těchto utkáních našich dětí však bohužel bývá chování jejich rodičů, kteří ve hře vidí daleko více, než v ní doopravdy je. Ve fotbale dětí jde především a hlavně o zmiňovanou radost ze hry, o zapojení co největšího počtu dětí bez ohledu na jejich výkonnost, aby každé dítě mělo možnost se zdokonalovat a zažít ten pocit být na hřišti při utkání. 

Rodiče však často narušují tato utkání neustálými radami dětem, nespokojeností s výroky rozhodčích, v nejhorším případě i vulgarismy a urážkami. Tento problém se snaží řešit na celém světě a ani Česká republika není výjimkou. Jedním z „bičů“ na nespokojené rodiče by mohla být tato nově vzniklá „žlutá karta respektu pro rodiče“, která by jim měla ukázat, co na fotbalová hřiště, zvlášť ta, kde si hrají děti, nepatří. 

Nápad na vznik této karty dostala studijní skupina na stáži Study Group ve Švýcarsku, kde byla podobná karta prezentována zástupci švýcarského svazu. Návrh kartičky vytvořil Mgr.Michal Blažej společně s členy studijní skupiny Mgr.Antonínem Barákem, Zdeňkem Srbou a Ing.Milanem Kormaníkem, dále se na tvorbě finální verze kartičky podíleli i pánové Mgr.Antonín Plachý, Dušan Fitzel a Mgr.Otakar Mestek. Všichni doufají, že tato karta bude mít na rodiče i fanoušky mladých fotbalistů pozitivní vliv a všichni společně zlepšíme kulturu na našich zelených trávnicích, především na těch, kde si hrají naše děti. A fotbal dětí je hlavně o hře, nikoli o vítězstvích, bodech a prvních místech….. 

Kartu je možné si zde volně stáhnout a případní zájemci si do ní mohou přidat i logo jejich klubu do pravého spodního rohu (viz příloha).