Na akci byli kromě domácích kolegů pozvání ještě zástupci z Francie, Švédska, Islandu, Malty, Polska, Dánska a Česka. Hlavní program byl rozdělen do tří dnů, kdy nejvíce informací, včetně ukázkové tréninkové jednotky, prezentovala domácí asociace Irska. Ostatní přispěli prezentacemi a poznatky na již zmíněné téma – cesta elitní hráčky. Celý pobyt a samotná náplň programu byla na skvělé a profesionální úrovni a opravdu zde panovala přátelská atmosféra a respekt mezi všemi.

Za českou výpravu se akce zúčastnili Barbora Cankářová (reprezentace WU19 a FK Teplice WU18), Kristýna Svobodová  (SK Slavia Praha WU18), Miroslav Zbořil (1.FC Slovácko WU18 a člen komise ženského fotbalu FAČR) a Jan Navrátil (reprezentace WU19).

„Akce byla skvělá a opravdu bylo krásné slyšet názory, zkušenosti a celkové zaujetí pro ženský fotbal v ostatních delegacích. Chtěl bych moc poděkovat kolegům, kteří byli přímo v Dublinu se mnou za skvělou práci a pochopitelně domácímu Irsku v čele s Niallem O'Reganem, vedoucímu vzdělávání trenérů v Irsku. Ovšem teď nás čeká velká výzva. Informovat a prezentovat naše postřehy a poznatky dále do prostředí v ČR a maximálně se snažit posunout celkové povědomí a samotný fotbal žen u nás,“ uvedl trenér české reprezentace WU19 Jan Navrátil.

V rámci setkání UEFA Share v Irsku jsme měli spolu s kolegy možnost porovnat, jak programově přistupují k výchově elitních hraček v dalších sedmi státech Evropy. Bylo zajímavé porovnat, jak ostatní asociace přistupují k nastavení soutěží a s jakými zvláštními specifiky se musí potýkat. Mě osobně zajímal především švédský a dánský přístup, protože tyto státy jsou Česku blízké počtem obyvatel, přitom v ženském fotbale jsou před námi. Obecně jsem se přesvědčila, že prvním krokem je vytvoření široké základny hráček a následně prostřednictvím výběrů kvalitní práce s těmi nejtalentovanějšími. Důležitý je i jednotný přístup celého fotbalového prostředí k nastavené koncepci,“ sdělila své postřehy trenérka dorostenek pražské Slavie Kristýna Svobodová.

„Moc děkuji za možnost se zúčastnit UEFA Share v Dublinu na téma rozvoje elitních hráček fotbalu. Byla to pro mě skvělá zkušenost. Program byl velmi nabitý a během tří dní jsme načerpali mnoho informací a inspirace do další práce u nás v Česku. Doufám, že co nejvíce poznatků dokážeme přednést na správných místech ve vedení fotbalové asociace k dalšímu rozvoji ženského fotbalu u nás,“ doplnila Barbora Cankářová, asistentka trenéra reprezentace WU19 a trenérka dorostenek Teplic.

V první řadě patří díky domácí asociaci za skvělou organizaci během celého týdne. Díky i všem kolegům za debaty k daným tématům a úkolům. Odnáším si spoustu nových myšlenek a nápadů, které lze aplikovat i v našem prostředí, ale ono samotné srovnání s ostatními delegacemi - jak již napovídá název celého setkání (Share) - nevyznělo tak, jak bychom si asi představovali. Ženský fotbal se v ostatních zemích těší mnohem většímu zájmu a má velkou podporu ze všech stran. Pokud i my nezačneme brát ženský fotbal opravdu vážně a nedáme mu podporu jakou si zaslouží, tak v budoucnu bohužel nemůžeme mít velké očekávání, jak na reprezentační, tak na klubové úrovni. To je realita. Na druhou stranu, máme spoustu lidí, kteří dívčím/ženským fotbalem žijí a obětují mu svůj volný čas, což mě nabíjí pozitivní energií a vírou, že spolu dokážeme ženský fotbal v ČR postupně posouvat tam, kde bychom ho chtěli vidět," uzavřel Miroslav Zbořil, trenér dorostenek 1.FC Slovácko a člen komise ženského fotbalu FAČR.

UEFA Share (24. - 28. 4. 2022, Dublin, Irsko)

UEFA Share (24. - 28. 4. 2022, Dublin, Irsko)