Neúprosný fotbalový kalendář se s českými fotbalistkami rozhodně nepárá. Prakticky všechny české fotbalistky ve svých týmech absolvovaly jen pár úvodních tréninků na začátku letní přípravy a hned je tu nesmírně obtížná konfrontace. Český tým totiž v závěru skupinové fáze kvalifikace o mistrovství Evropy čekají dva zápasy s vysoce favorizovanými soupeřkami.

Velký fotbalový svátek se očekává v Chomutově, kde v pátek 12. července od 18 hodin české fotbalistky vyzvou úřadující světové šampionky ze Španělska. Vůbec poslední zápas kvalifikace pak český tým čeká v úterý v dánském Vejle, kde budou hrdé lvice čelit dalšímu velmi silnému reprezentačnímu výběru.

„Hráčkám v podstatě teprve začala příprava a týmy jsou opravdu jen na takovém hrubém startu sezony. My se musíme na následující souboje připravit tak, abychom co nejlépe vzdorovali týmům, které nás nyní čekají. Už ve Španělsku jsme ukázali, že i takto silné celky dokážeme potrápit a uděláme vše pro to, aby se nám to povedlo i nyní,“ říká trenér českého národního týmu žen Karel Rada.

Do zápasu se Španělskem nebudou moci zasáhnout všechny hráčky, které se objevily ve finální nominaci na aktuální sraz. Stop za žluté karty má útočnice Tereza Szewieczková a hrát nemůže ani Alena Pěčková, která byla vyloučena v posledním zápase na hřišti Belgie.

Český tým je po čtyřech odehraných zápasech na posledním čtvrtém místě kvalifikační skupiny. V závěru kvalifikace se pokusí zabojovat o třetí místo, cílem bude samozřejmě také získávat další velmi cenné zkušenosti. Z čtyřčlenné skupiny postupují na EURO přímo první dva celky, další týmy ale čeká ještě baráž, přes kterou je také možné na finálový turnaj do Švýcarska postoupit.

„Pro nás jsou podobné zápasy proti takto silným soupeřům úplně skvělé. Jsme rády, že se můžeme porovnávat s nejlepšími fotbalistkami světa. Pokud chceme na EURO postoupit, tak musíme s takovými soupeřkami hrát. Protože až na to EURO postoupíme, tak tam budou všechny týmy podobně silné a toto jsou pro nás zkušenosti k nezaplacení,“ dodává záložnice Sparty Praha Franny Černá.

Český národní tým odehraje své první utkání v rámci červencového srazu v pátek 12. července od 18 hodin na Letním stadionu v Chomutově proti Španělsku. Vstupenky na utkání jsou k dispozici v prodejní síti Ticketportal, zápas proti aktuálně nejlepšímu týmu světa pak pochopitelně vysílá přímým přenosem i sportovní kanál ČT sport.

 

Česko A ženy - trénink (8. 7. 2024, Praha, Strahov)

Česko A ženy - trénink (8. 7. 2024, Praha, Strahov)