Petra Bertholdová, Kateřina Svitková, Tereza Szewieczková – tyto tři zkušené a pro tým důležité fotbalistky sužovaly v průběhu roku 2023 vleklé zdravotní problémy a trenér Karel Rada s nimi v důležitých zápasech Ligy národů nemohl počítat. Nyní jsou ale již připravené a budou se spolu s dalšími hráčkami chystat na nový reprezentační kvalifikační cyklus.

„Tereza Szewieczková má za sebou již několik zápasů v Lize mistryň za Slavii a nyní v zimní přestávce své první zápasy odehrály i Káťa Svitková a Petra Bertholdová. Jsem moc rád, že to takto je a že budeme opět o něco silnější,“ říká trenér Karel Rada. Již během závěru loňského roku se do reprezentace vrátily také Eva Bartoňová a Tereza Krejčiříková, které v závěru Ligy národů pomohly týmu ke dvěma důležitým vítězstvím.

Národní tým může jít do nového kalendářního roku s opatrným optimismem. Vedle uzdravujících se hráček se totiž v posledních týdnech daří i hráčkám, které pravidelně nastupují v zahraničních ligách.

„Já vždycky říkám, že dobré je být v nějaké zajímavé zahraniční lize, ale druhou důležitou věcí je to, aby se tam daná hráčka prosadila a pravidelně hrála. To se nám nyní daří skvěle a můžeme si jen přát, aby to pokračovalo i nadále,“ dodává Karel Rada.

Své místo v základní sestavě Tottenhamu si vybojovala brankářka Barbora Votíková, pravidelně na postu stoperky hraje ve francouzském za EA Guingamp Antonie Stárová, která navíc v posledních dvou ligových zápasech dvakrát skórovala. Ke stálicím Sevilly patří Klára Cahynová a za AC Milán pravidelně nastupují také Kamila Dubcová a Andrea Stašková. I těm se navíc daří střelecky.

Reprezentace žen se v pondělí 19. února přesune do portugalského Estorilu, kde odehraje v průběhu týdne utkání proti domácím hráčkám Portugalska a poté i proti Korejské republice.

„V Portugalsku se ženský fotbal obrovsky zvedl. V minulosti jsme byli krůček před nimi a nyní je to naopak, a právě Portugalsko je krůček před námi. Zápas s Korejskou republikou bude asi úplně něco jiného. S tímto soupeřem jsme se nikdy v minulosti nesetkali a pro holky to bude nová zkušenost. Před pár lety jsme hráli proti severní Koreji, tak teď si zahrajeme proti té jižní,“ říká Karel Rada.

Realizační tým bude během srazu také sledovat, jak v Lize národů dopadnou souboje barážových dvojic o postup do Ligy A. Z vítězů baráží totiž mohou vzejít i soupeřky pro kvalifikaci o mistrovství Evropy.

„Máme radost z toho, že můžeme baráž pouze v klidu sledovat. To byl náš cíl loni v létě, když Liga národů startovala. Chtěli jsme naší skupinu vyhrát, postoupit přímo do Ligy A, a to se nám opravdu podařilo. Jsme za to moc rádi, protože když vidíme teď ty dvojice v baráži, tak pro nikoho to tam nebude vůbec jednoduché. My se můžeme v klidu připravovat na březnový los kvalifikace a na následné první dubnové zápasy,“ říká na úplný závěr Karel Rada.

Necelý týden před startem prvního reprezentačního srazu doplnil Karel Rada svou nominaci tak, aby čítala celkem třiadvacet fotbalistek – tři brankářky a dvacet hráček do pole. Donominovaná byla brankářka Plzně Michaela Radová a již výše zmiňovaná záložnice Slavie Praha Kateřina Svitková. Celou nominaci si můžete prohlédnout zde.

Česko A ženy - Přípravné zápasy v Portugalsku

  • 21. února (19:15): Portugalsko – Česko (Estadio António Coimbra da Mota, Estoril)
  • 24. února (19:00):  Česko – Korejská republika (Cidade do Futebol - Pitch 1, Algés, Lisabon)