„Koho jsem si vždycky přál nejméně, toho jsme dostali. Nechtěl jsem Švýcarky v baráži o mistrovství Evropy, oni nám je nalosovali a my smolně vypadli na penalty. Takže teď si možná budu přát ty nejsilnější, tedy Španělky, tak snad se jim vyhneme,“ řekl po posledním zápase Ligy národů trenér Karel Rada.

Česko proniklo do vskutku výjimečné společnosti. Kromě již zmiňovaných reprezentací na něj budou v osudí druhého ročníku Ligy národů číhat Francie, Německo, Nizozemsko, Rakousko, Dánsko a Itálie, s nimi další nováčci Irsko, Polsko a Finsko. Další týmy vzejdou z barážových zápasů. 

„Čeká nás úplně jiný level, výkonnost špičkových týmů je zase o hodně výš. Zápasy budou hrozně těžké,“ uvědomuje si Rada, který jedním dechem dodává: „Doteď jsme byli v průměru, nyní se garde otočí. Třeba Bosna proti nám hrála se zataženou obranou na rychlé protiútoky, ve vyšší lize budeme v její pozici my.“ 

Liga národů: Česko A ženy - Slovinsko A ženy 4:0 (5. 12. 2023, FIGC Aréna, Pardubice)

Už listopadový zápas Ligy mistryň mezi Slavií a francouzským Lyonem ukázal, že svět je ještě stále jinde. Olympique v Praze nasázel Slavii devět gólů a žádný nedostal. 

„Dříve bývaly i v chlapském fotbale rozevřenější nůžky, dneska už se rozdíly smazávají. Již se neřeší, jestli zápas skončí čtyři nebo sedm nula. Zato v ženském fotbale výkonnostní propast mezi špičkou, která je opravdu silná, a spodkem ještě přetrvává. O tom se v Lize mistrů přesvědčila právě i Slavia,“ připomíná Rada.

Ve skupině Ligy národů B4 český tým čtyřikrát zvítězil, porazit nedokázal jen Bosnu a Hercegovinu. Na její půdě prohrál 0:1, doma s ní remízoval 2:2. I tak v závěrečném účtování získal o dva body víc než ona.

„Bosna mě hrozně překvapila. Od začátku se čekalo, že o postup se budeme prát se Slovinkami, nakonec složila dobrý, nepříjemný a zkušený tým a dokázala nás hodně potrápit,“ vrací se Rada k říjnovému dvojzápasu. „Na jejím hřišti jsme nepředvedli úplně ideální výkon. I když jsme soupeře nepustili do extra příležitostí, chybka v samém závěru nás stála body. Mrzelo mě, že jsme si tam nevytvářeli šance, měli jsme jich pramálo,“ dodává český trenér.

V kritické situaci ovšem Radovy svěřenkyně zabraly, během prosincového srazu vyhrály 1:0 v Maďarsku proti Bělorusku a s grácií si na závěr poradily na pardubickém stadionu i se Slovinkami. 

„Zápas s Běloruskami nás postavil na nohy. Ačkoli se hrálo na blátě, předvedli jsme náš kombinačně nejlepší výkon. Bylo vidět, jak si tým obrovsky věřil, jak narostl. Tady se skupina zlomila,“ míní dvaapadesátiletý trenér. „Psychika u holek hraje velkou roli, po prvním gólu si víc věří. Když jsme doma dotahovali s Bosnou, bylo to nepříjemné. Ale stav jsme dokázali zvrátit alespoň na remízu, tým ukázal sílu.“

A v Pardubicích oslavil velký úspěch s tisícovkou diváků. „Tohle je ideální stadion pro ženskou reprezentaci. Hráli jsme i v sousedním Hradci Králové, tam se hlediště povedlo víc zaplnit. Ale na Mikuláše a v zimě je i tisícovka výborná. Když sem v lepším počasí přijdou dva tři tisíce lidí, mohla by být atmosféra nádherná. Už takhle nás neskutečně povzbuzovali, patří jim dík,“ vzkazuje Rada.

Postupu si cení o to víc, že reprezentaci stíhaly omluvenky hráček, které řešily zdravotní trable. „Kostra už se rýsuje, tým se bohužel kvůli zraněním proměňuje. Holek chybělo poměrně dost. Naštěstí se nám vrátily Bartoňová a Krejčiříková, zkušenostmi pomohly a družstvo zvedly zase výš.“

Z dalšího ročníku Ligy A povede přímá cesta na Euro 2025 do Švýcarska, místenku si zajistí nejlepší dva celky, zbytek půjde do baráže. V aktuální Lize národů se finalisté kvalifikují na olympiádu do Paříže. Do lednového semifinále se dostaly Francie, Německo, Španělsko a Nizozemsko, los proběhne v pondělí 11. prosince.