Slovinsko a Bělorusko. S těmito dvěma soupeři se na startu Ligy národů žen střetnou fotbalistky české reprezentace. Právě vstup do turnaje bude pro českou reprezentaci klíčový. Pokud chtějí svěřenkyně trenéra Karla Rady v příštím roce hrát v Lize národů nejvyšší výkonnostní skupinu, potřebují v soubojích se Slovinskem a Běloruskem uspět.

„Na start Ligy národů se moc těším. Je to pro nás zase něco nového, budeme hrát důležité zápasy a já věřím tomu, že to zvládneme,“ říká kapitánka české reprezentace a hráčka španělské Sevilly Klára Cahynová.

Česko A ženy, 22. 9. 2023, 16:00

Slovinsko A ženy - Česko A ženy

Detail zápasu

Český tým odehraje do konce kalendářního roku šest zápasů Ligy národů. Pokud uspěje a postoupí z Ligy B do Ligy A, bude mít v příštím roce lepší výchozí pozici pro kvalifikaci o ME, které se odehraje v roce 2025 ve Švýcarsku.

„Ten systém Ligy národů spojený s kvalifikací je trochu složitější. Ze začátku jsem z toho byla trochu zmatená, ale když jsem si to pak všechno nastudovala, tak si uvědomuji, že je to velmi dobrá cesta k tomu našemu vysněnému postupu na EURO. Pro úspěch v Lize národů musíme udělat všechno. Aktuální cíl je získat z úvodních dvou zápasů šest bodů a pak uvidíme, jak to bude dál,“ říká odhodlaně kapitánka českého výběru.

Česko A ženy - trénink (19. 9. 2023, Velika Gorica, Chorvatsko)

Česká reprezentace začne Ligu národů v pátek od 16:00 ve slovinském městě Krško proti domácí reprezentaci, se kterou mají Češky stoprocentní bilanci. Nastoupily do pěti zápasů a všechny vyhrály. 

„Co se týká Slovinska, tak je tam hned několik hráček, se kterými jsem hrávala v Potsdamy. V kádru mají kvalitní fotbalistky z německé, italské nebo španělské ligy. Slovinsko i Bělorusko budou těžcí soupeři, ale ty zápasy budou hlavně o nás. Pokud předvedeme stoprocentní výkon, tak oba zápasy vyhrajeme,“ dodává Cahynová.

Česká kapitánka si nedělá velkou hlavu z toho, že se svými spoluhráčkami druhý zápas proti Bělorusku neodehraje v domácím prostředí, ale v chorvatské Velike Gorici. 

„Samozřejmě bychom rády hrály doma, ale je to tak, že musíme hrát tady v Chorvatsku. Pokud chceme skupinu Ligy národů vyhrát, tak musíme být úspěšné i zde v tomto prostředí. Podmínky jsou tu skvělé a nic nám nechybí. Výhodu vidím v tom, že nemusíme nikam složitě cestovat a že budeme po celou dobu srazu na jednom místě,“ říká devětadvacetiletá záložnice.