Reprezentace žen zvládla loňské nástrahy Ligy B v Lize národů, kde v konkurenci Slovinska, Bosny a Běloruska obsadila první místo ve skupině a pro letošní sezonu postoupila do nejvyšší výkonnostní ligy.

V Lize A Češky odehrají kvalifikaci o mistrovství Evropy a los v úvodu března určí soupeřky, proti kterým česká reprezentace zabojuje o účast na finálovém turnaji.

Ještě před startem kvalifikace odehrají české fotbalistky dva přípravné zápasy. Ten první již ve středu 21. února v portugalském Estorilu proti reprezentaci Portugalska.

Česko A ženy - trénink (20. 2. 2024, Algés, Lisabon, Portugalsko)

„Portugalsko je velmi dobrý soupeř, silný na balonu. V Lize národů hrály Portugalky velmi dobré zápasy. Měly silnou skupinu a skončily na posledním čtvrtém místě, ale herně jsou na tom velmi dobře a srážela je jen pouze nízká produktivita. Pro nás to bude výborná prověrka na to, co nás bude čekat v kvalifikaci,“ říká trenér Karel Rada.

Přestože Portugalky v loňském roce sestoupily z Ligy A v Lize národů, svou kvalitu ale ukázaly například na mistrovství světa v Austrálii, kde uhrály v konkurenci Nizozemska, USA a Vietnamu čtyři body. V aktuálním žebříčku FIFA jim patří 21. příčka a jsou třináctou nejlepší reprezentací Evropy.

Český národní tým proti Portugalsku ve své historii odehrál celkem osm zápasů a všech osm vyhrál. K poslednímu měření sil obou týmů ale došlo v roce 2015 ve dvou přípravných zápasech v Portugalsku, kde Češky vyhrály nejprve 1:0 a poté 4:0.

„V Portugalsku se ženský fotbal za poslední roky obrovsky zvedl. V minulosti jsme byli krůček před nimi a nyní je to naopak, a právě Portugalsko je krůček před námi,“ upozorňuje trenér Karel Rada.

České reprezentantky do utkání proti Portugalsku vstoupí na Estadio António Coimbra da Mota v Estorilu ve středu od 19:15 středoevropského času. Průběh utkání mohou čeští fanoušci sledovat v internetové platformě České televize na kanálu ČT sport Plus.