Kdy vznikl nápad na pořádání licence C?
Ve spolupráci s KFŽ jsme se rozhodli uskutečnit kurz licence C, který je pouze pro dívky. Udělali jsme v červnu tohoto roku sondu v reprezentacích České republiky, zda by byl mezi holkami zájem a dočkali jsme se pozitivního ohlasu. Na základě toho se začaly přidávat další hráčky, které o možnosti licence slyšely. Proto budou kurzy celkem tři, jeden v Uherském Hradišti a dva v Praze. Kapacita na jeden kurz je 30 studentek. V ideálním případě budeme mít v lednu 90 trenérek s licencí C.

Kdo se může na licenci přihlásit?
Kurz je určen pro všechny dívky starší 15 let. Není potřeba, aby zájemkyně v současné době trénovaly. Spíše jde o to, aby holky, které se na kurz přihlásí, měly v budoucnu o trénování zájem. Většina z nich bude mít zkušenosti pouze hráčské, proto bude pro ně zajímavé slyšet i pohled druhé strany - té trenérské. To jim může pomoci i v hráčské roli, jelikož pochopí některé souvislosti při tréninku. Snažíme se vyjít zájemkyním maximálně vstříc a na rozdíl od mužských kolegů si holky nemusí nic platit, vše mají zdarma a kdo by neměl kde spát během třídenního kurzu, tak je možnost i zajistit ubytování.

Co se účastnice kurzu dozví?
Zaměření bude prvotně na mládež, do kategorie U15. Právě u mládežnických týmů je velmi vhodné, když je u mužstva dívka, která má pro začínající fotbalistky často větší pochopení než mužský kolega. Absolventky kurzu získají základní vědomosti, jak sestavit trénink, co v jaké kategorii trénovat, velká část bude věnována koučování, tedy tomu, jak děti při tréninku a utkání vést. Nebudou chybět i praktické ukázky.

Bude mít licence nějakou další návaznost?
Rádi bychom navázali v budoucnu na studium licence C začleněním bloku o ženském fotbalu na licenci B. Je to poměrně složité, UEFA však tuto možnost i finančně podporuje. V praxi by to mohlo fungovat tak, že 40 hodin bude se zaměřením na ženský fotbal a dalších 120 bude potřeba dostudovat na jednotlivých krajích. Licence B je časově náročnější a čítá 160 hodin teorie a praxe (licence C 23 hodin). Vše záleží na zájmu holek. Licence C by se měla stát pravidelnou součástí vzdělávání v rámci ženského fotbalu.

Aktualizováno: Kapacita prosincového termínu v Praze je již PLNĚ NAPLNĚNA! 

Přihláška ke studiu je ke stažení v příloze článku.

Související dokumenty